BLOGI

05.07.2024 Annely Püttsepp

Tervislik toitumine on muutunud tänapäeva kiire elutempo ja suure tootevaliku tõttu üha keerulisemaks. Toitumine mängib olulist rolli mitte ainult meie füüsilise heaolu tagamisel, vaid ka haiguste ennetamisel. Istuv eluviis, tööst tingitud stress, ebatervislikud harjumused, toidu tellimine ja erinevad keskkonnategurid, on meie tervisele suureks koormaks. Igapäevane tegevus nagu toitumine, võib aga abiks olla mitmesuguste terviseprobleemide ennetamisel, kui seda teha õigesti.

Antud artikkel aitab lugejatel paremini mõista toitumise mõju tervisele ja anda vajalikud teadmised paremate valikute tegemiseks. See omakorda aitab ennetada mitmeid haigusi ja elada täisväärtuslikku ning tervislikku elu.

05.07.2024 Annely Püttsepp

Vähk on üks maailma laastavamaid haigusi, mis puudutab igal aastal miljoneid inimesi ja selle vastu võitlemiseks otsitakse pidevalt uusi vahendeid. Kuigi vähi tekkes on palju erinevaid tegureid, pööratakse üha suuremat tähelepanu toitumise rollile. Toitumine on üks olulisemaid tegureid, mis mõjutab meie tervist, ja sellel on otsene seos vähktõve tekke ja arenguga.

05.07.2024 Annely Püttsepp

Menopaus on naise elus üleminekuperiood, mis märgib viljakuse perioodi lõppu (munasarjad enam munarakke ei tooda) ning hormonaalsete muutuste algust. Menopaus jõuab tavaliselt kätte umbes 51-53. eluaastal. See eluetapp toob kaasa mitmeid füüsilisi ja emotsionaalseid muutusi, millest üks oluline aspekt on toitumine. Teaduslikud uuringud on tõestanud, et õige toitumine võib oluliselt aidata leevendada menopausi sümptomeid ning ennetada seotud terviseprobleeme. Menopausi ajal ja sellele järgneval perioodil on toitumisel oluline roll üldise tervise, heaolu ja elukvaliteedi säilitamisel.

05.07.2024 Annely Püttsepp

Õige ja tasakaalus toitumine on viljatusravi seisukohalt väga tähtis. Toitumine mõjutab kaudselt nii mehe kui naise reproduktiivsust ja on lapsesaamise teekonna oluline osa. Toitumisteraapia on tõenduspõhine lähenemine inimese tervisele ja sellega on võimalik organismi toetada nii viljatusravi ajal kui ka hilisemal raseduse ning imetamise perioodil. Lisaboonusena panete aluse ka oma tulevase pisipere tervislikele toitumisharjumustele.

Menüü võiks olla mitmekesine ja söömine regulaarne. Selline toitumine tagab kõik vitamiinid ja mineraalained. Antioksüdandid, nagu vitamiinid C ja E, tsink ja folaat, võivad parandada sperma ja munarakkude kvaliteeti, kaitstes neid oksüdatiivse stressi eest.

19.02.2024 Annely Püttsepp

Mõeldes rasedusele ja pisikese beebi imetamisele, läheb süda soojaks. Naise keha on ikka imeline. Beebi kasvab ja areneb meie kõhus, me sünnitame ja seejärjel toidame last rinnapiimaga. Naised on kõikvõimsad!

Ometigi on see imeilus aeg naise kehale väga kurnav ja sel perioodil vajab keha ning organism erilist hoolt. Õige toitumine on oluline nii ema, kui ka lapse seisukohalt. Ema on see, kes lapse eest hoolt kannab juba enne seda, kui pisike ilmavalgust näeb. 

Kuidas toituda nii, et ema ja laps tunneksid end hästi ja oleksid terved? Kuidas on lood vitamiinide ja mineraalainetega? Milliseid toiduaineid tuleks vältida?

06.09.2023 Annely Püttsepp

Tänapäeva elutempo juures võib tervislik toitumine tunduda keeruline ja aeganõudev. See on põhjus, miks suur osa inimesi otsustab minna kergema vastupanu teed ja teha ebatervislikke valikuid, näiteks toidupoest ostes valmistoitu ja/või poolfabrikaate (poolfabrikaatideks nimetame toiduaineid, mis on eelnevalt töödeldud valmistoode, mida saame kodus kerge vaevaga kas lõpuni küpsetada või soojendada. Reeglina sisaldavad need rohkelt küllastunud rasvu, soola, suhkrut ja väga palju säilitusaineid).

06.09.2023 Annely Püttsepp

Dieetide teema on viimastel aastakümnetel muutunud üha populaarsemaks ning inimesed otsivad pidevalt uusi viise, kuidas parandada oma tervist, kaalust alla võtta või saavutada spetsiifilisi tervisenäitajaid. Sellega seoses on turule ilmunud mitmeid erinevaid populaarseid dieete, mis kõik väidavad end olevat parimad või kõige tõhusamad.

Selles kirjutises keskendume kolmele erinevale dieedile, mis on viimasel ajal laialt levinud ja kogunud palju populaarsust: keto dieet, Atkinsi dieet ja paleo dieet. Vaatame lähemalt nende dieetide põhimõtteid, toiduvalikut ja eesmärke ning uurime, kas need dieedid on tervist toetavad ja nii positiivsete tulemustega nagu neid reklaamitakse.

28.08.2023 Annely Püttsepp

Ülesöömise põhjuseid võib olla tänapäeval väga erinevaid: alustades kiire elutempoga, millega kaasnevad valed toitumisharjumused, ning nii toidukordade vahele jätmine kui ka praegusel sotsiaalmeedia ajastul välimuse ja figuuri ületähtsustamine. Saleda välimuse nimel tehakse erinevaid ekstreemsusi alustades imedieetidest ja lõpetades näljutamisega. Sellised käitumisviisid võivad aga viia väga kergelt ülesöömise hoogudeni. Reeglina söömahood sagenevad ja võimenduvad ning toovad endaga kaasa aina hullema toidupohmelli.1

Koostööpartnerid

Scroll to Top