BLOGI

Viljatus ja toitumine

05.07.2024 Annely Püttsepp

Õige ja tasakaalus toitumine on viljatusravi seisukohalt väga tähtis. Toitumine mõjutab kaudselt nii mehe kui naise reproduktiivsust ja on lapsesaamise teekonna oluline osa. Toitumisteraapia on tõenduspõhine lähenemine inimese tervisele ja sellega on võimalik organismi toetada nii viljatusravi ajal kui ka hilisemal raseduse ning imetamise perioodil. Lisaboonusena panete aluse ka oma tulevase pisipere tervislikele toitumisharjumustele.

Menüü võiks olla mitmekesine ja söömine regulaarne. Selline toitumine tagab kõik vitamiinid ja mineraalained. Antioksüdandid, nagu vitamiinid C ja E, tsink ja folaat, võivad parandada sperma ja munarakkude kvaliteeti, kaitstes neid oksüdatiivse stressi eest.

Kõlab keeruliselt? Üldsegi mitte. C-vitamiini leidub palju näiteks paprikas ja mustsõstardes. E-vitamiini kanepiseemnetes, kalamaksaõlis ja kuningakepiõlis. Tsinki ja folaate saab imemaitsvast maitsepärmist. Teretulnud on ka kõik värsked ja kuivatatud maitseürdid, mida võiks igale toidule ohtralt lisada.

Tervislik ja tasakaalus toitumine hoiab ka meie veresuhkru stabiilsena. Stabiilne veresuhkur on igas mõttes A ja O, aga viljatusravis on see eriti oluline hormonaalse tasakaalu säilitamiseks. Veresuhkru taseme suured kõikumised võivad suurendada insuliini tootmist, mis võib häirida suguhormoonide tootmist ja reguleerimist. Omakorda võib see mõjutada menstruaaltsüklit ja ovulatsiooni.

Kui toituda tervislikult ja täisväärtuslikult, siis on sellel positiivne mõju patsiendi kehakaalule. Tervislik kehakaal mängib olulist rolli viljakuses ja viljastumise tõenäosuses nii naistel kui meestel. Nagu korra juba mainitud, siis naistel on olulisel kohal hormonaalne tasakaal, aga ka ovulatsiooni regulaarsus ja naise keha valmisolek raseduseks.  Emaka limaskest peab olema piisavalt paks ja kohev, et viljastatud munarakk saaks kinnituda ja et rasedus säiliks. Nii ülekaalulisus kui alakaalulisus võivad suurendada raseduse katkemise riski. Ka meeste puhul on kehakaal olulisel kohal. Mehe tervislik kehakaal aitab säilitada normaalset spermatogeneesi ehk sperma tootmist. Ülekaalulisus mõjutab nii sperma kvaliteeti, liikuvust kui morfoloogiat.

Asendamatute rasvhapete blokk nagu omega-3 ehk linoleenhape, on samuti vaja ära täita. Toitumissoovituste järgi võiks rasvast kala tarbida vähemalt kolm korda nädalas. Kahjuks jääbki see vaid soovituseks ja inimesed ei söö iganädalaselt piisavalt kala. Kui räägime viljatusravist, siis asendamatud rasvahapped võivad parandada munaraku kvaliteeti ja suurendada emaka verevarustust. Regulaarselt võiks tarbida lõhe, linaseemneid ja chiaseemneid.

 Kahjuks ei ole olemas sellist toiduainet, mida süües saame garanteerida viljastumise. Kuid sellest hoolimata saame viljastumise tõenäosust siiski oluliselt suurendada kui kombineerime tervisliku, mitmekesise ja tasakaalus toitumise nende toiduainetega, mis sisaldavad just viljastumise seisukohalt palju kasulikke mikrotoitaineid.

Viljastumisele orienteeritud toitumisteraapias analüüsime individuaalselt iga patsiendi menüüd, seame ühised eesmärgid ja viime sisse muudatused, millel oleks nii viljakusele kui ka üldisele enesetundele positiivne mõju.

Scroll to Top